Wybierz oddział

Otwarty Memoriał Pływacki – Sztafeta Ku Czci Jana Pawła II

4.04.2011

„Trzeba się cieszyć…”

W minioną sobotę (02.04.2011r.) obchodziliśmy szóstą rocznicę śmierci Papieża Polaka. Z tej okazji, począwszy od 2006r. Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne – Polska Warmińsko – Mazurskie we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym w Olsztynie organizują Memoriał Pływacki – Sztafetę Ku Czci Jana Pawła II.

Ja po raz pierwszy miałam okazję uczestniczyć w takiej formie upamiętnienia życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Obserwując ludzi, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu, mogę powiedzieć, iż pomysł spotkał się z dużą aprobatą wśród Olsztynian. Sztafeta ku Czci Jana Pawła II stała się w naszym mieście pewnego rodzaju tradycją. Projekt ten przyciąga osoby w rożnym wieku – od kilku do kilkudziesięciu lat. Jest to czas, w którym może spotkać się kilka pokoleń. Czas, który możemy poświęcić zarówno na pływanie jak i rozmowę. Rozmowę na temat naszych przeżyć. Przeżyć związanych z udziałem w sztafecie, ale nie tylko. 2 kwietnia powinniśmy przede wszystkim pamiętać o Janie Pawle II. Wspominać jego życie i naukę. Myśleć o tym, co nam zostawił, czerpać z tego jak najwięcej, by z dnia na dzień stawać się coraz to lepszymi ludźmi.

VI Otwarty Memoriał Pływacki – Sztafeta Ku Czci Jana Pawła II rozpoczął się o godzinie 18.00 na Pływalni Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie. Goście oraz uczestnicy zostali powitani przez Panią Annę Wasilewską – Prezes Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne – Polska Warmińsko – Mazurskie. Sztafetę rozpoczęli zawodnicy Oddziału, ci najmłodsi, którzy dopiero uczą się pływać i starsi, doświadczeni, jak Marcin Ferenc, który w tej dyscyplinie ma duże sukcesy. Następnie popłynęli inni, około 150 osób – zorganizowane grupy oraz osoby indywidualne.
    
Swój wkład w pokonanie dystansu – 26 516 metrów – włożyli między innymi: członkowie Miejskiego Towarzystwa Pływackiego KORMORAN, dzieci z Prywatnej Szkoły Pływania i Snorkelingu DELFIN, oraz Szkółki Pływania i Snorkelingu DELFINEK, panowie z Polskiego Stowarzyszenia Weteranów Kajakarstwa - OKS Smoki oraz przedstawiciele olsztyńskiej Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Służb Więziennych, Pierwszego Olsztyńskiego Batalionu Składowania i wiele innych.

26 516 metrów – skąd te cyfry? Ma to ścisły związek z czasem trwania pontyfikatu – 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. W tym szczególnym dniu każdy mógł przyczynić się do pokonania tego dystansu – ważny był każdy metr.

O godzinie 21.37 wszyscy zgromadzeni uczcili śmierć Papieża minutą ciszy oraz wspólnym odśpiewaniem „Barki”. Każdy z uczestników otrzymał dyplom z wizerunkiem Jana Pawła II. Impreza zakończyła się około godziny 23.00.
W trakcie trwania imprezy miałam okazję usłyszeć słowa, które na długo zostaną mi w pamięci: „Trzeba się cieszyć…” – wypowiedziane przez ks. Adama Ornatka. Trzeba się cieszyć tym, że pomimo upływu lat wciąż pamiętamy. Trzeba się cieszyć, że w jednym miejscu spotyka się kilka pokoleń. Trzeba się cieszyć, że wciąż odnajdujemy nowe inicjatywy czczenia ważnych dat. Takich wydarzeń nie zapomina się nigdy. Jan Paweł II był dla nas kimś wyjątkowym, bliskim.

Warto pamiętać i pielęgnować to, co Papież zostawił po sobie, przesłanie bezgranicznej miłości i akceptacji bliźniego. Memoriał, który integruje we wspólnym dziele zawodników Olimpiad Specjalnych, zdrowych i sprawnych sportowców, przedstawicieli służb mundurowych, uczniów, studentów i mieszkańców naszego miasta jest najlepszym wyrazem naszej pamięci.
 

Katarzyna Złotowska wolontariuszka,
studentka Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego w Olsztynie.

SPONSOR STRATEGICZNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.