W dniach od 18 do 23 września 2010r. w Warszawie odbyły się Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Uczestniczyło w nich 1500 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z 56 Programów Narodowych Europy.

W związku z tym wydarzeniem Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Warmińsko – Mazurskie zrealizował trzy zadania.

Program Miast Goszczących – Host Town

W Programie Miast Goszczących wzięło udział 5 miast województwa warmińsko-mazurskiego: Olsztyn, Mrągowo, Pisz, Elbląg i Szczytno. W dniu 15 września, trzy dni przed Ceremonią Otwarcia na Stadionie Legii Warszawa nasz region powitał 5 Reprezentacji Narodowych Olimpiad Specjalnych. W ciągu tych trzech dni, gospodarze zapewnili sportowcom warunki do aklimatyzacji i treningu uprawianych przez nich dyscyplin sportowych. Oprócz tego zawodnicy i trenerzy mieli okazję zapoznać się z naszą narodową i regionalną kulturą, zachwycić urokiem Warmii i Mazur oraz polską gościnnością.

Olsztyn zorganizował pobyt Narodowej Reprezentacji Irlandii. W realizacji Programu Władze Miasta wspierał Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne – Polska Warmińsko – Mazurskie i Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego.

Oficjalne powitanie Irlandczyków odbyło się w Urzędzie Miasta, gdzie Pan Prezydent Piotr Grzymowicz wraz z przedstawicielami Rady Miasta wręczył gościom upominki nawiązujące do naszego regionu. Irlandczycy chcąc pozostawić po swojej obecności jakiś ślad również przekazali pamiątkę Panu Prezydentowi. Kolejnym regionalnym akcentem spotkania był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”, podczas którego sportowcy pozwolili się porwać do wspólnej zabawy. Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich jego uczestników.

Niezapomnianych emocji dostarczyła naszym gościom dyskoteka, która odbyła się w Centrum Tańca Wasilewski – Felska. Irlandczycy bawili się doskonale z młodzieżą z naszego Oddziału zapominając zupełnie o barierze językowej. Centrum, jako miejsce w którym na co dzień trenują profesjonalni tancerze, zrobiło na gościach ogromne wrażenie, podobnie jak nasze drożdżówki, których smak jest niepowtarzalny.

W Olsztyńskim Centrum Bowlingu oraz w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego, które od lat wspierają działania Olimpiad Specjalnych, odbywały się treningi przygotowujące sportowców do zawodów olimpijskich.

Wierzymy, że pobyt naszych gości w Olsztynie, mimo że tak krótki, zostanie na długo w ich pamięci. Mamy nadzieję, że udało się nam chociaż w części zapoznać Irlandczyków z tym, co mamy najcenniejsze, naszym dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym oraz obyczajowością i gościnnością.

Biegz Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych – Torch Run

Towarzyszący Igrzyskom Olimpiad Specjalnych Bieg z Pochodnią Ognia Nadziei ma szczególne znaczenie dla ruchu Olimpiad Specjalnych, gdyż jest on symbolem ducha Igrzysk, przypomina o idei sportowej rywalizacji i fair play. Jednocześnie Bieg i towarzyszące mu imprezy pozwalają zainteresować Olimpiadami Specjalnymi mieszkańców miast goszczących i pokazać możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Ogień Nadziei został zapalony 6 września w Alexandroupolis, stolicy antycznej Tracji za pomocą promieni słonecznych i zwierciadła parabolicznego. Następnie zgodnie z tradycją był niesiony przez międzynarodową sztafetę składającą się z 10 policjantów i jednego, wybranego spośród wielu sportowca Olimpiad Specjalnych do Polski, aby zapłonąć na zniczu znajdującym się na arenie sportowych zmagań.

W roku 2010 do udziału w sztafecie zaproszono zawodnika Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Warmińsko – Mazurskie – Marka Moltko. Tak zaczęła się wielka przygoda Marka. Ogień Nadziei był transportowany drogą lotniczą przez Stambuł, Lublianę, Gibraltar, Luksemburg, Paryż, Londyn, i Brukselę. W każdym z miast sztafeta przebiegła przez centrum dystans od 3-5 km., gdzie była uroczyście witana przez społeczeństwo i miejscowych notabli.

15 września sztafeta dotarła do Warszawy. Na lotnisku imienia F. Chopina powitał ją Team Torch Run, grupa 125 osób składająca się z polskich Policjantów, Strażników Miejskich, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Straży Pożarnej oraz międzynarodowej grupy policjantów z 30 państw Europy i oczywiście sportowców Olimpiad Specjalnych.

Team został podzielony na 5 grup i rankiem 16 września 25 osobowe zespoły rozpoczęły Bieg do najdalej położonych Miast Goszczących. Zgodnie z tradycją Olimpiad Specjalnych, uroczystość przyjęcia Ognia Nadziei jest główną częścią tego Programu.

Do stolicy Warmii i Mazur sztafeta z pochodnią dotarła 17 września o godz. 13.00. Pod Halą Urania na Marka i jego towarzyszy, mimo deszczowej pogody czekali koleżanki i koledzy ze szkoły, trenerzy i nauczyciele. W eskorcie przedstawicieli naszego miasta Ogień został przeniesiony na dziedziniec Zamku Kapituły Warmińskiej. W drodze witany był przez Olsztynian i gości z Irlandii. Po ceremonii powitania, podczas której przemówił Prezydent Miasta Olsztyn Pan Piotr Grzymowicz oraz Marek i inni uczestnicy Torch Run, nastąpił najważniejszy moment całego przedsięwzięcia, zapłonął znicz, którego w warcie honorowej strzegli zawodnicy Olimpiad Specjalnych.

Wydarzenie to odbiło się w Olsztynie szerokim echem. Zwróciły na nie uwagę najważniejsze regionalne media. Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Warmińsko – Mazurskie dumny jest z faktu, że to nasz zawodnik był głównym uczestnikiem Biegu z Pochodnia Strzegących Prawa na Rzecz Olimpiad Specjalnych. Ufamy ponadto, że dzięki zaangażowaniu Władz Miasta, służb mundurowych i przedstawicieli różnych środowisk i grup społecznych, osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą w naszej społeczności lokalnej lepiej spostrzegane.

Reprezentacja Polski na ELIOS 2010

Do Reprezentacji Narodowej Polski na Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010 zakwalifikowało się 14 zawodników z Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Warmińsko – Mazurskie. Dzięki pomocy darczyńców lokalnych i znacznemu wsparciu finansowemu LOTTO Odział w Olsztynie, zawodnicy zostali wyposażeni w odpowiedni sprzęt i odzież sportową. Mogli zatem godnie reprezentować nasze państwo i region podczas Ceremonii Otwarcia na Stadionie Legii Warszawa oraz przeżywać niezapomniane emocje podczas zmagań sportowych.

Dla naszych sportowców udział w ELIOS 2010 był niezapomnianym przeżyciem. Przywiezione medale i wspomnienia są najlepszym dowodem na to, że praca sztabu trenerów, wolontariuszy i członków Olimpiad Specjalnych ma sens. Należy bowiem pamiętać, że za sukcesem sportowców specjalnych kryje się wiele godzin ciężkiej pracy i wiele wspaniałych ludzkich serc.
 
Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc.