Wybierz oddział

Rekordowe Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich! Znakomite wyniki Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych

22.03.2019
fot. Adam Nurkiewicz

Zakończyły się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi i Dubaju. W pamięci setek tysięcy kibiców z całego świata zostaną niezwykłe emocje sportowej rywalizacji sportowców ze 190 krajów, hollywoodzki rozmach ceremonii otwarcia i zamknięcia oraz przesłanie, by poznać bliżej sportowców z niepełnosprawnością intelektualną i zobaczyć ich niezwykłą determinację, która sprawia, że wbrew różnym przeciwnościom z sukcesem uczestniczyli w największych zawodach Special Olympics na świecie.

 

Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych opuszcza Zjednoczone Emiraty Arabskie z rekordowym dorobkiem 69 medali, w tym aż 30 złotych, 21 srebrnych i 18 brązowych. To o trzy krążki więcej, niż przywieźli polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z poprzednich Światowych Letnich Igrzysk w Los Angeles w 2015 roku.

„Dumna, szczęśliwa? Pewnie, że tak. Jestem po prostu niesamowicie pozytywnie wzruszona.

Zawsze mamy jakieś oczekiwania wobec siebie i innych, ale tyle medali? Każdemu z nas życzę tyle pogody ducha, woli walki, siły ile mają nasi zawodnicy. Bardzo dziękuję też wszystkim, którzy nam pomagają. Olimpiady Specjalne, te sukcesy, szczęście – nie byłyby możliwe gdyby nie pomoc dobrych ludzi. Dziękuję wam” powiedziała Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

 

Nasza reprezentacja na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019 to 90 osób w tym 64 zawodników, oraz 26 trenerów, lekarzy i członków kierownictwa, którzy wspierali naszych zawodników w trakcie Igrzysk.

Dzisiaj w południe nasza Reprezentacja wylądowała na warszawskim Lotnisku Chopina. Na miejscu czekało na nią gorące powitanie – tłum kibiców i zaproszonych gości, wśród nich Minister Sportu Witold Bańka, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz, Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Prezes PFRON, Marlena Maląg.

 

„Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z dumą wracają do kraju. Z Igrzysk w Abu Dhabi wracają do swoich miejscowości, gdzie będą żywymi przykładami tego, że wola i determinacja pozwala przezwyciężać wszelkie trudności, osiągać sukcesy i sięgać po marzenia. Nasi sportowcy, zmagają się ze wszystkimi emocjami towarzyszącymi rywalizacji sportowej – znają radość zwycięstwa, ale także gorycz porażki. Tak jak każdy, czasem zmagają się ze zmęczeniem, czy bólem. Ich medale są wspaniałą pamiątką i symbolem tego,  że każdego dnia na treningach i zawodach tysiące zawodników Olimpiad Specjalnych w całej Polsce przełamuje bariery, by osiągnąć sukces. Udowadniają sobie i wszystkim dookoła, że są ważną częścią naszego społeczeństwa” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną na arenach sportowych w Abu Dhabi i Dubaju rywalizowali w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (w której reprezentowała nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie i kajakarstwie. Polacy rywalizowali także w judo i golfie, w których debiutowali na arenie światowej. W tych dyscyplinach po raz pierwszy nasi sportowcy wystąpili na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych.

Worek z medalami otworzył szesnastoletni Sebastian Cofał, który zdobył złoto w pływaniu stylem grzbietowym. „Udział w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych to dla mnie wielkie wyróżnienie i spełnienie marzeń. Olimpiady Specjalne dają mi możliwość trenowania i startowania w zawodach dlatego na treningach staram się jak najlepiej pracować i przepływać jak najdłuższe dystanse. Ten medal to dla mnie nagroda za wysiłek i przygotowanie do Igrzysk” powiedział Sebastian Cofał.

Kolejne dni Igrzysk przynosiły wieści o znakomitej formie i sportowej postawie naszych reprezentantów. Polacy stanęli na podium we wszystkich 17 dyscyplinach sportowych, w których rywalizowała nasza Reprezentacja! W niektórych z nich wielokrotnie.

 

Łącznie 11 medali zdobyli nasi gimnastycy: trzy złota i brąz to dorobek Justyny Salwy (świętokrzyskie), Paweł Czizmowski (kujawsko-pomorskie) dołożył aż 7 medali do naszego wyniku w tej dyscyplinie– 2 złote i pięć srebrnych! Dziewięć krążków, w tym aż 6 złotych to wynik naszych trójboistów siłowych – Sebastian Jędrzejewski (mazowieckie) i Kamila Woźna (wielkopolskie) zdobyli po trzy złote medale. Także dziewięć medali to dorobek naszych lekkoatletów. Nasze sukcesy wyliczać można długo, z Igrzysk z medalami wracają nasi reprezentanci m.in. w badmintonie (Krzysztof Sołtysiak), bocce (Agnieszka Cieluch, Danel Rzeźnicki), bowlingu (Robert Litaszewski), kolarstwie (Bartosz Sadkowski, Jarosław Lektarski, Weronika Żabierek), jeździectwie (Jacek Czarnecki, Marta Borowska), , kajakarstwie (Kornel Konieczek, Patrycja Kobierowska), wrotkarstwie (Krzysztof Wieczorek, Patrycja Scheibe), pływaniu (Kinga Iwańska, Marcin Ołdyński), tenisie (Sylwia Ubych, Łukasz Kwapiszewski) oraz tenisie stołowym (Małgorzata Królik, Mateusz Zdaniukiewicz).

 

Znakomicie spisali się polscy sportowcy, reprezentujący dyscypliny, w których w Abu Dhabi debiutowaliśmy w Igrzyskach Światowych. Nasi judocy: Angelika Stachowiak i Marcin Liszcz zdobyli po srebrze, a golfistka Danuta Hanke – brąz.

 

Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska Robert Lewandowski na pewno może być dumny z postawy polskich piłkarek, które ze Światowych Letnich Igrzysk w Abu Dhabi wracają ze złotem. Polki w finałowym meczu pokonały Białoruś 3:1, a bramki strzeliły  Monika Młudzikowska (dwie, w tym jedną z karnego) oraz Kasia Starzyk.

„Jestem bardzo szczęśliwa i dumna. Zdobyliśmy złoty medal na Igrzyskach! Dużo z siebie dałyśmy i byłyśmy prawdziwą drużyną. Nie mogę uwierzyć, że wygrałyśmy” – powiedziała po meczu  Weronika Falkowska zawodniczka reprezentacji piłki nożnej Olimpiad Specjalnych.

„Nasi zawodnicy mogą być dumni ze swoich osiągnięć na Igrzyskach. W idei ruchu Special Olympics medale nie są najważniejsze, ale to ważny symbol, nagroda za sportowy wysiłek, za przełamywanie własnych barier i walkę nie tylko o lepszą kondycję fizyczną, ale także poprawę umiejętności społecznych, otwieranie na świat. Wracamy do Polski pełni emocji i oczarowani atmosferą Igrzysk. Teraz przed zawodnikami powrót do domów, gdzie nasi sportowcy pełni motywacji powrócą do treningów i rywalizacji na poziomie krajowym” powiedziała Małgorzata Strzałkowska, kierownik Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych to nie tylko emocje sportowe, ale także wielkie show, oglądane przez miliony telewidzów na całym świecie. Ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk, które łącznie na stadionie obejrzało ponad 80 tysięcy widzów, pełne były występów gwiazd światowego formatu. Artyści, tacy jak Avril Lavigne, Nicole Scherzinger, wokalista zespołu OneRepublic Ryan Tedder czy autor hitu Despacito Luis Fonsi oddali hołd zawodnikom Olimpiad Specjalnych, podkreślając niezwykłą determinację i wolę walki sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Teraz Igrzyska z Bliskiego Wschodu powracają do Europy. Kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbędą się w 2021 roku w Szwecji.

 

 

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich były największym sportowym i społecznym wydarzeniem na świecie w 2019 roku i największą sportową imprezą w historii Bliskiego Wschodu.

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przybyło ponad 7,5 tysiąca sportowców z ponad 190 krajów. W Igrzyskach wzięło też udział ponad 2,6 tysiąca trenerów6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata.

***

Olimpiady Specjalne Polska pragną bardzo podziękować za wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Sponsorowi Strategicznemu Olimpiad Specjalnych Polska Tauron Polska Energia, dzięki którym możliwe było przygotowanie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych. Dziękujemy również Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który dofinansowując kampanię #GrajmyRazem umożliwia nam współpracę z mediami. Energii i zdrowia Polskiej Reprezentacji dodaje Foods By Ann.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. 

Wyjazd Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem Strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia. Partnerami Olimpiad Specjalnych Polska są m.in. Coca-Cola, Marriott Warsaw, Champions Bar, Kerry Group, Foods by Ann. Komunikacją marketingową i PR zajmują się: Kancelaria PR, Mediasplit, Double Espresso.

W 2018 roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom. 

 Informacja prasowa dostępna w press room’ie Olimpiad Specjalnych Polska: http://olimpiadyspecjalne.pl/press-room

oraz w biurze prasowym Olimpiad Olimpiad Specjalnych w systemie Accredito:

https://accredito.com/olimpiady-specjalne-polska

 

Dodatkowych informacji udzielają:

Rzecznik Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych: Damian Kuraś, +48 518 930 103, [email protected]

Przemysław Śmiałkowski, +48 518 930 104, [email protected]

 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.